Pýcha (Očistec)

Pýcha v rúchu pokory a iné úvahy (esej Jany Juráňovej v knihe Očistec)

“Zachcelo sa mi teda pyšne písať o pýche pokorných. Lebo aj hnev je smrteľným hriechom  a ja by som sa z tohto hnevu už chcela konečne vymaniť, pomenovať ho, nech mi odľahne. Odpustenie pyšne odmietam…”

“A čo ženy? Ako je to s pýchou žien? Pyšný muž sa označuje ako hrdý muž,  Ale pyšná žena? Je padlým anjelom, anjelicou? Videli ste v súčasnosti anjela v ženskom tele niekde inde než v reklamách na sexuálne pomôcky…? ”

 

 

Sedem smrteľných hriechov v pestrej interpretácii výnimočných autorov a autoriek. Spisovateľka Jana Juráňová, kultúrny teoretik Juraj Malíček, filozof Peter Michalovič, básnik a kurátor Boris Ondreička, spisovateľka Veronika Šikulová, filmová dramaturgička a scenáristka Zuzana Gindl-Tatárová a novinárka Saša Uhlová v spoločnej kolekcii esejí nazerajú na dnešný svet cez základný kameň európskej morálky a zároveň tejto nadkonfesijnej tradícii nastavujú nemilosrdné zrkadlo. Pomôže nám ešte z tejto špiny nejaký očistec, alebo sme boli trochu nepozorní a už sa dávno smažíme v pekle?