O autorke

„Vždy som zastávala názor, že ak trpí spisovateľ/spisovateľka, trpí aj ich čitateľ/čitateľka. A utrpenia je na svete dosť aj bez literatúry.“ (Rozhovor v Knižnej revue 2004)

„Láska všetko strpí, láska všetko prepáči, odpustí, nič si nenárokuje, nezávidí, nežiarli, všetko zabudne, aj samu seba. Láska prischla ženám. Vydržať, prepáčiť, odpustiť, zabudnúť, nevidieť. Z lásky vás môže trafiť šľak.“ (Siete 1996)

 

Jana Juráňová (1957 Senica) vyštudovala ruštinu a angličtinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracovala ako dramaturgička v Divadle pre deti a mládež v Trnave, od roku 1990 redaktorka časopisu Slovenské pohľady, komentátorka Rádia Slobodná Európa; podieľala sa na založení Slovenského centra PEN klubu a Nadácie Milana Šimečku. V roku 1993 s Janou Cvikovou a ďalšími založila feministickú vzdelávaciu a publikačnú organizáciu ASPEKT, v ktorej pôsobí dodnes. V súčasnosti sa venuje redaktorskej činnosti, prekladom z angličtiny a vlastnému písaniu. Žije v Bratislave.

Knižná prvotina Jany Juráňovej Zverinec vyšla vo vydavateľstve Archa (1994), ďalšie knihy vychádzali v Knižnej edícii ASPEKTSiete (1996, prvá časť v nemeckom preklade 2003); Utrpenie starého kocúra. Mor(t)alitka (2000, 2012; 2005 v maďarčine). Štyri jej knihy sa dostali do finálovej desiatky ceny Anasoft litera: román Orodovnice (2007, 2008), za ktorý dostala aj Cenu Bibliotéky (2016 v macedónčine); parabiografický román Žila som s Hviezdoslavom (2008; 2014 v angličtine a macedónčine); kniha poviedok Lásky nebeské (2010; 2013 v maďarčine); novela Nevybavená záležitosť (2013; 2016 v maďarčine a nemčine). Knižný rozhovor s Agnešou Kalinovou Mojich 7 životov dostal Cenu Egona Erwina Kischa (2016 v češtine a nemčine).

Je autorkou viacerých divadelných hier, výber z nich vyšiel v Divadelnom ústave v roku 2014 pod názvom Hry. V súčasnosti sa hrajú Misky strieborné, nádoby výborné (Štúdio 12, Bratislava), Reality snov (Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica), Ilona, žena Hviezdoslavova – dramatizácia románu Žila som s Hviezdoslavom (Bábkové divadlo na Rázcestí, Banská Bystrica), hra o fašistickej minulosti významného slovenského prozaika Mila Urbana Tichý bič (Modrý salón SND), za ktorú jej Literárny fond udelil Cenu za pôvodnú slovenskú literárnu tvorbu.

Napísala niekoľko kníh pre deti: Iba baba, Babeta ide do sveta, Bubliny, Ježibaby z Novej Baby. Píše aj texty pre rozhlas, prekladá beletriu (Margaret Atwood, Jeannette Winterson, Virginia Woolf a ďalšie) i odbornú literatúru (Judith Butler, bell hooks, Judith, L. Herman). Za preklad knihy Dragana Klaića Ako reštartovať divadlo dostala v roku 2015 Cenu Mateja Bela.

 

Profil Jany Juráňovej na stránke Literárneho informačného centra

Ďalšie informácie na stránke ASPEKTU